“Zarządcy nie potrzebują szkoleń” – To zdanie usłyszałam niedawno i przyznam, że bardzo mną poruszyło. Może dlatego, że ta teza jest tak mocno zamknięta i nie daje przestrzeni na dyskusję.
Rozwinięcie tej myśli było równie ciekawe. Dopytując, usłyszałam, że zarządcy zajmują się tak szerokim zakresem tematów, że już „wszystko wiedzą”. A jak czegoś nie wiedzą, to sami się dokształcają – przeszli w tryb samokształcenia od momentu deregulacji zawodu, kiedy tak naprawdę zostali sami. To fakt! Brak wsparcia zmusił zarządców do działania na własną rękę.
Skąd zarządcy czerpią wiedzę w 2024 roku?
Ciekawi mnie bardzo, jakie są dziś źródła wiedzy dla zarządców. To z pozoru proste pytanie okazuje się wcale nie takie łatwe do jednoznacznej odpowiedzi.
Po dłuuugim namyśle i licznych rozmowach z zarządcami wyłaniają się trzy główne źródła, które mogą być alternatywą dla szkoleń:
✔️ szeroko pojęty Internet,
✔️ nauka przez doświadczenie – czyli na własnych błędach,
✔️ wiedza zdobywana od ludzi, z którymi współpracują – to mogą być nie tylko koledzy i koleżanki z pracy, ale również wykonawcy, prawnicy czy… klienci.
Z serii: „muszę, bo się uduszę”
Wyobraźmy sobie lekarza, który zdobywa wiedzę głównie z Internetu, doświadczeń z pacjentami i rozmów z innymi specjalistami. Brzmi to całkiem sensownie – przecież to wartościowe źródła informacji. Ale czy na pewno wystarczające?
Czy czulibyśmy się bezpiecznie, wiedząc, że lekarz uczy się głównie metodą prób i błędów, a nowoczesna wiedza medyczna omija go szerokim łukiem? Czy to najlepszy sposób na rozwijanie kompetencji w tak odpowiedzialnym zawodzie?
Zawód zarządcy nieruchomości również wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Warto pamiętać, że ustawiczne kształcenie to narzędzie do pracy z tym ryzykiem – i to skuteczne.
Samokształcenie – co warto mieć na uwadze?
Czasem samokształcenie to świadomy wybór zarządców. Tutaj warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:
✅Dobór wartościowych treści – te dostępne za darmo w Internecie nie zawsze są rzetelne. Choć oczywiście i tu można trafić na perełki.
✅Umiejętność integracji wiedzy z różnych obszarów – żeby trafniej analizować problemy i podejmować lepsze decyzje.
✅Dbałość o aktualizację wiedzy – w tej branży zmiany następują błyskawicznie, więc ciągła nauka jest konieczna.
A może jednak szkolenia?
Nie zdziwiłabym się, że gdy się nad tym głębiej zastanowić, to może się okazać, że jednak zarządcy potrzebują szkoleń… Dlaczego?
➡️Bo chcą zrezygnować z roli „odkrywcy” na rzecz bardziej efektywnego zarządzania.
➡️Bo chcą podejmować lepsze decyzje i działać bardziej profesjonalnie.
➡️Bo zależy im na spokoju – wiedza i kompetencje pozwalają unikać wielu problemów.
Każdy zarządca jest inny i może mieć na ten temat swoje zdanie. Dlatego ciekawi mnie Twoja opinia: jak myślisz, czy zarządcy potrzebują szkoleń?
Gdyby te rozważania zaprowadziły Cię w kierunku zdobywania wiedzy, to w tym obszarze wspieram zarządców nieruchomości.